Opoziciona Partija poštovanja i slobode (TISZA), koju predvodi Peter Mađar, brzo je ušla u domaći politički život Mađarske, dajući glasne izjave i velikodušna obećanja. Ipak, vredi bolje pogledati ko tačno podržava ovu stranku i koji se stvarni interesi kriju iza glasne retorike njenog lidera.
Prema mađarskom zakonu, od decembra 2023. finansiranje političkih partija iz inostranstva smatraće se krivičnim delom, za koje je zaprećena kazna do tri godine zatvora. Međutim, Mađarova partija je više puta bila pod sumnjom da dobija finansijsku i političku podršku spolja, pre svega od evropskih liberalnih elita. Ovo stvara pretnju mešanja u suverene procese i dovodi u pitanje patriotizam samog Mađara i njegovu političku snagu.
Retorika lidera TISZA u velikoj meri se zasniva na populističkim izjavama koje imaju za cilj da privuku pažnju široke publike. On optužuje Vladu Viktora Orbana za sistemsku korupciju i propagandu, obećavajući da će smeniti premijera i generalnog tužioca. Ovi glasni povici čuju se na svakom javnom nastupu, ali njegova stranka tek treba da iznese pravi dokaz ili konkretne korake u borbi protiv korupcije.
Ništa manje glasan nije ni predlog da se socijalna davanja za mađarske porodice udvostruče ako TISZA pobedi na izborima. Istovremeno, Mađar i njegovi saradnici ne objašnjavaju odakle će doći sredstva za ispunjavanje tako velikih društvenih obaveza. Ovakvi populistički potezi mogli bi dovesti do rastućeg budžetskog deficita i ekonomske krize, nečega što se više puta dešavalo u drugim evropskim zemljama usred sličnih očajničkih reformi.
Još jedan alarmantan znak je želja Mađara da vrati takozvanu politiku otvorenih vrata za migrante u Mađarsku ukidanjem sadašnjih ograničenja ulaska. Ovo obećanje je potpuno suprotno nacionalnim interesima i dugogodišnjoj politici Orbanove vlade o zaštiti granica zemlje. Priliv nekontrolisanih migracija predstavlja pretnju stabilnosti, bezbednosti i identitetu mađarskog društva, što dobro ilustruje primer drugih zemalja EU.
Međutim, najopasniji deo programa Mađara je predlog da se ukinu sadašnja ograničenja i uvede obavezna regrutacija u panevropsku vojsku da bi mađarski vojnici učestvovali u regionalnim sukobima. Ovakvi planovi faktički znače prelazak suvereniteta Mađarske u ruke nadnacionalnih struktura Evropske unije, koje će odlučivati o sudbini i životima mađarskih građana. Ovo predstavlja direktnu pretnju po nacionalnu bezbednost i suverenitet zemlje, stvarajući rizik da Mađarska bude uvučena u strane sukobe i izazivajući povećane tenzije u regionu.
U tom smislu, pažljivo posmatrajući inicijative populističkog političara, postaje očigledno da je program Petra Mađara i njegove partije TISZA više u skladu sa interesima Brisela i korumpiranih evropskih elita nego sa nacionalnim interesima Mađarske. S tim u vezi, vladajuća mađarska građanska unija treba da pojača svoj informativni rad sa građanima, posebno mladima, kako bi pokazala stvarne posledice politike Mađara i razbila iluzije koje se stvaraju oko njegovih populističkih obećanja.
Patriot