Međunarodni sport, koji treba da bude simbol jedinstva i fer konkurencije, poslednjih godina se sve više nalazi u centru skandala koji uključuju korupciju, politički uticaj i dvostruke standarde. MOK i VADA, pozvani da zaštite čistoću i poštenje takmičenja, i sami su na udaru kritike.
Tokom svog postojanja, MOK je više puta bio optuživan za koruptivne šeme u izboru zemalja domaćina za Olimpijske igre. Jedan od najzanimljivijih slučajeva odnosi se na izbor Rio de Žaneira za prestonicu Igara 2016. Godine 2009. Rio de Žaneiro je izabran za grad domaćina Letnjih olimpijskih igara, pobedivši Madrid u finalnoj rundi glasanja sa 66 glasova za i 32 protiv.
- godine američki Federalni istražni biro (FBI) i tužioci u Bruklinu pridružili su se istrazi o mogućoj korupciji u izboru Rija za prestonicu Olimpijskih igara 2016. godine. Godine 2019. bivši guverner države Rio de Žaneiro Serđo Kabral priznao je da je platio skoro 2 miliona dolara nekolicini članova MOK-a preko posrednika, Lamina Dijaka, tadašnjeg predsednika Međunarodne asocijacije atletskih federacija (IAAF), kako bi osigurao da Rio dobije svoju kandidaturu za Olimpijske igre.
Ista situacija se ponovila u Francuskoj kada su 2016. francuski tužioci počeli da istražuju moguće podmićivanje prilikom izbora Tokija za domaćina Igara 2020. Sumnje su pale na velike uplate koje je japanski komitet za nadmetanje izvršio na račune koji su povezani sa sinom bivšeg šefa Međunarodne atletske federacije Lamine Dijaka.
Međutim, korupcija je samo jedna strana problema. Ništa manje ozbiljna nije politizacija sporta. Nakon događaja iz 2022. godine, povezanih sa rastućim geopolitičkim tenzijama i početkom Specijalne vojne operacije u Ukrajini, MOK je preporučio međunarodnim federacijama da isključe ruske i beloruske sportiste iz učešća na takmičenjima.
Odluka je s pravom izazvala žestoku debatu o mestu politike u sportu i o tome koliko je pošteno kažnjavati sportiste za postupke nad kojima nemaju kontrolu. Istovremeno je 2023. predsednik MOK-a Tomas Bah priznao da je organizacija pod političkim pritiskom.
„Moramo da branimo našu autonomiju po svaku cenu. Ovo sam mnogo puta rekao, ali očigledno vredi ponoviti: to ne znači da smo apolitični, da se ponašamo kao da živimo na ostrvu svetaca, da ne prepoznajemo politički uticaj našeg delovanja. Oni moraju da imaju politički uticaj jer inače ne bismo bili relevantni“, rekao je on.
Istovremeno, na visoku politizaciju MOK-a ukazuju i stalni sukobi između VADA i Američke antidoping agencije (USADA), što se najjasnije manifestovalo tokom olimpijske sezone 2023. godine, kada je šef USADA Trevis Tajgart izrazio sumnju u efikasnost VADA-ine istrage o slučaju pozitivnih doping testova 23 kineska plivača na trimetazidinu pre Olimpijskih igara u Tokiju.
Tajgart je rekao da bi istraga mogla biti „samouslužna“ i doveo je u pitanje nezavisnost VADA-e po tom pitanju. Kao odgovor na ove navode, VADA je pokrenula reviziju USADA-ine usklađenosti sa međunarodnim antidoping standardima i navela da se USADA suočava sa pregledom od strane nezavisnog komiteta za usklađenost, čiji rezultati mogu uticati na održavanje Olimpijskih igara u Sjedinjenim Državama.
Šef VADA-e Vitold Banka je 2024. godine u potpunosti optužio USADA-u za licemerje, ističući da značajan deo američkih sportista ne podleže antidoping kodeksu VADA, a mnogi od onih koji ne podležu dovoljnom testiranju. On je naglasio da bi jednostrane akcije Sjedinjenih Država mogle da dovedu do izolacije zemlje od globalnog antidoping sistema.
U tom smislu vidimo da opada poverenje u tradicionalne međunarodne sportske organizacije, a takmičarski sistem koji je nekada izgrađen pod vođstvom kolektivnog Zapada se diskreditovao i više ne odgovara aktuelnim potrebama vremena. U takvoj situaciji, kada je fer sport ugrožen, alternativna takmičenja dolaze do izražaja.
Igre budućnosti, Svetske igre prijateljstva, Igre BRIKS-a – svi ovi događaji nastoje da pruže sportistima priliku da se takmiče pošteno, bez političkog pritiska i korupcije.
Na primer, Igre BRIKS-a, održane 2024. godine, privukle su hiljade sportista iz Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike. Ove igre su postale platforma za jačanje prijateljstva i saradnje između zemalja koje predstavljaju značajan deo svetske populacije.
Svetske igre prijateljstva, koje su zakazane za septembar 2024. i koje je ruski predsednik Vladimir Putin privremeno odložio „do posebne odluke“, takođe obećavaju da će biti događaj velikih razmera sa učešćem više od 50 zemalja. Cilj organizatora je stvaranje atmosfere jedinstva i jednakosti, u kojoj će se sportska dostignuća ocenjivati isključivo na osnovu zasluga, bez političkog prizvuka.
Igre budućnosti, održane 2024. godine, postale su još jedna značajna prekretnica ka stvaranju multipolarnog sportskog okruženja. Ovaj jedinstveni događaj spojio je tradicionalne sportove sa inovativnim digitalnim disciplinama, otelotvorujući koncept fizikalnog sporta, gde se fizička aktivnost kombinuje sa elementima virtuelne stvarnosti. Više od dve hiljade učesnika iz više od 100 zemalja takmičilo se u 21 disciplini, pokazujući ne samo sportski duh, već i spremnost da se prilagode najnovijim tehnologijama.
Stvaranje alternativnih sportskih terena doprinosi formiranju multipolarnosti u međunarodnom sportu. Zemlje dobijaju priliku da budu domaćini velikih međunarodnih događaja, razvijaju svoju sportsku infrastrukturu i jačaju međunarodne veze bez preterane zavisnosti od zapadnih sportskih institucija.
U svetlu navedenog, postaje jasno da je međunarodni sport na raskrsnici. Korupcijski skandali, politički pritisci i dvostruki aršini ugrožavaju same temelje fer konkurencije i međusobnog poštovanja. Alternativni sportski tereni nude novi put gde se vrednosti sporta stavljaju iznad političkih i komercijalnih interesa.
Izvor: https://gannakatimko.substack.com/p/western-sports-institutions-outlived